Scroll Top

Solis Invest

dostarczamy narzędzia wspomagające biznes
upowszechniamy ideę zrównoważonego rozwoju​

15

PRZYSZŁOŚĆ LUDZKOŚCI I NASZEJ PLANETY LEŻY W NASZYCH RĘKACH

Przyszłość ludzkości i naszej planety leży w naszych rękach. Leży ona również w rękach dzisiejszego młodego pokolenia, które przekaże pochodnię przyszłym generacjom. Wyznaczyliśmy drogę do zrównoważonego rozwoju; to od nas wszystkich będzie zależeć, czy podróż tą drogą zakończy się powodzeniem, a to, co dzięki niej zyskamy, pozostanie z nami na zawsze. [...] Możemy być pierwszym pokoleniem, któremu uda się położyć kres ubóstwu; możemy być także ostatnim, które ma szansę na uratowanie naszej planety. W 2030 roku świat będzie lepszym miejscem, jeśli tylko uda nam się zrealizować nasze cele. [Agenda 2030]

Solis znaczy Słońce

Idea powstania spółki

Solis Invest został stworzony przez grupę ekspertów z wieloletnim doświadczeniem na polu projektowym, ale również inwestycyjnym, zarządczym i biznesowym.
Przez lata naszej pracy zawodowej trafiały do nas najtrudniejsze kwestie, które częstokroć wydawały się niemożliwe do rozwiązania dla Inwestorów. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu zespołu zawsze byliśmy w stanie znaleźć korzystne dla Inwestora rozwiązanie.

Budzenie świadomości

Nasze przedsiębiorstwa się rozwijały, a z czasem sami staliśmy się inwestorami. Kreowaliśmy nowe inwestycje, żyliśmy w świecie sukcesu.
Coraz częściej jednak nasz niepokój budził fakt, że głównym kreatorem decyzji biznesowych jest arkusz excella. Widzieliśmy jak zmieniają się przedsiebiorstwa, z którymi współpracujemy, ich kultura organizacyjna, priorytety. Coraz mniej istotnym elementem składowym były relacje, człowiek i dobrostan.  Nastawienie gospodarki na maksymalizowanie zysku kosztem środowiska i społeczeństwa budził nasz wewnętrzny sprzeciw.

Świt innowacji

Z czasem zauważyliśmy, że coraz częściej w branżowej prasie, na konferencjach pojawia się słowo zrównoważony, sustainable. Słowo odmieniane przez wszystkie przypadki i dopinane do innych wyrazów. Zrównoważone budownictwo, Zrównoważony rozwój, zrównoważony projekt.

Kwestie ochrony środowiska stawały się dla nas coraz bardziej istotne i w roku 2019 zdobyliśmy uprawnienia na asesorów systemu certyfikacji wielokryterialnej BREEAM. Od tego czasu rozpoczęliśmy szereg prac mających na celu uświadomienie inwestorów i promowanie zrównoważonego podejścia na projektowania i tworzenia nowych osiedli mieszkaniowych i budynków.

Wykreowanie nowej jakości

Nasze zainteresowania i promowanie zrównoważonego rozwoju nie zamknęły się tylko w obszarze szeroko pojętej branży budowlanej.
Widząc zmiany zaistniałe w ostatnich latach na świecie postanowiliśmy, aby nasza firma oprócz działań eksperckich w takim zakresie jak DD nieruchomości, certyfikacja BREEAM & Zielony Dom, analizy chłonności itp. była również forpocztą dla nowych idei i rozwiązań – dlatego też znaczny obszar naszej działalności związany jest z energetyką i OZE, uzyskiwaniem białych certyfikatów, a także z kwestiami związanymi z liczeniem śladu węglowego i tworzenia strategii oraz raportowania ESG.

Cała wstecz

Wiemy, że świat aby przetrwać i dalej być dla nas przyjaznym miejscem do życia musi w pełni przewartościować i ułożyć od nowa priorytety. Musi od nowa nazwać pojęcia takie jak dobrobyt, szczęście, bogactwo, sukces.
W Solis nie chcemy przyglądać się wprowadzaniu nowego porządku – chcemy go tworzyć i być prekursorem zmian.

Chcemy stanowić dla Ciebie wsparcie we wprowadzaniu nowych regulacji w Twojej firmie. Chcemy budzić świadomość wśród wszystkich grup interesariuszy – od członków zarządu, poprzez zespół, aż do odbiorców Twoich produktów. Tylko świadome, strategiczne i konsekwentne działanie ma sens i przyniesie przewidywany skutek.

“zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”
[dokument ONZ “Nasza Wspólna przyszłość” 1987] 

12

Grzegorz Viktor Krychowski:

W 2030 roku egzystować będą nieruchomości bardziej zaawansowane technologicznie, wykorzystujące OZE, oszczędzające wodę, mające niskie koszty eksploatacji. Świadomość odpowiedzialności za planetę i wy- czerpywalności zasobów wygeneruje zupełnie inne projekty i założenia planistyczne. Współczesne budynki nie będą opłacalne w eksploatacji. Powinny zanikać dachy spadziste i pojawiać się budynki pokryte zielenią, z miejscami rekreacji, uprawami warzyw na dachach oraz odzyskujące wodę deszczową. Dla oszczędności energii i czasu powstawać będą inwestycje multifunkcyjne, dające szansę na mieszkanie, pracę i interakcje z innymi w tym samym miejscu.
[Raport BlackWhale: Przyszłość rynku nieruchomości w Polsce według 30 przedstawicieli branży: 2023-2030]

Solis Invest w służbie ekologii i zrównoważonemu życiu

Życie zgodne z zasadami zero waste i dbanie o zrównoważony rozwój towarzyszy nam zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Od lat w swoim życiu poczyniliśmy szereg zmian zgodnie z filozofią, że nawet najdalsza podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. Co to za zmiany?

  • Jesteśmy zwolennikami naprawiania, a nie zamiany na nowszy model. Korzystamy z usług takich coraz rzadszych zawodów jak krawiec lub szewc.
  • Sprzęty AGD i RTV naprawiamy, a jeśli wymieniamy to dbamy, aby używany do tej pory dostał drugie życie.
  • Zakupy staramy się robić w lokalnych sklepach i na rynkach wspierając lokalnych producentów.
  • Ograniczamy jedzenie mięsa, bo to hodowle przemysłowe są odpowiedzialne za nadmierną produkcję CO2 – nie mówiąc już o koszmarnych warunkach w jakich trzymane są zwierzęta
  • Wymieniliśmy szereg rzeczy i przyzwyczajeń – od jakże popularnej rezygnacji z plastikowych słomek na rzecz tych ze stali, poprzez rezygnację ze wszelkich możliwych jednorazówek
  • Stworzyliśmy eko zakątek w naszej przestrzeni biurowej – na tarasie mamy swoje uprawy.

Dla nas bycie eko to jedyna słuszna droga oraz jedyny kierunek dla świata. Staramy się maksymalnie minimalizować pozostawiany przez nas ślad węglowy. Chcemy aby budowane przez nas obiekty wpisywały się w naszą filozofię i aby wymuszały na swoich mieszkańcach szereg proekologicznych zachowań. Wierzymy, że architektura i budownictwo ma znaczący wpływ na kształtowanie postaw i wyborów swoich przyszłych użytkowników. 
W 2019 roku zdobyliśmy uprawnienia asesorów certyfikacji BREEAM. Staramy się propagować i promować ideę zrównoważonego budownictwa i stosowania proekologicznych rozwiązań.
W 2018 roku nasza firma architektoniczna K&L Smart Design przystąpiła do Stowarzyszenia Polskiego Budownictwa Ekologicznego.
W 2020 roku nasz zespół został zasilony o audytorkę certyfikatu Zielony Dom – polskiego odpowiednika wielokryterialnej oceny budynków BREEAM.

15

Stanisław Lem, maj 1999 roku:

Myśmy tę przyrodę opuścili. Nie chcę powiedzieć nieładnie o nas, ale my, pod wpływem sukcesów niektórych technologii, przestaliśmy rozumieć fakt podcinania gałęzi, na której siedzimy i może nas to bardzo dużo kosztować w nadchodzącym stuleciu. Przecież znamy z historii całe cywilizacje, które wyginęły, gdyż nie umiały dostosować się do przyrody. Dzisiaj nam się wydaje, że jesteśmy panami, ale to nieprawda. Jak przychodzą klęski żywiołowe, to się wtedy okazuje, że jesteśmy robaczkami na tej kuli ziemskiej i jesteśmy zupełnie, ale to zupełnie bezsilni. Wystarczy kilka dni opadów i okazuje się, że człowiek nie może się nigdzie ruszyć, nie może nic załatwić.
[wywiad w miesięczniku Dzikie Życie nr 5/59, rok 1999]

CHCESZ Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ? NIE ZWLEKAJ. SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI. ​

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej - napisz do nas. W Solis jesteśmy, aby rozwiązać Twoje problemy.

Privacy Preferences
Kiedy odwiedzasz naszą stronę, może ona przechowywać przez Twoją przeglądarkę informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookies. Należy pamiętać, że zablokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowanych przez nas usług.